Tags:

Ako sa varia polročné víza do Indie

Poznáte to, keď takto z kraja roka dostanete neodolateľnú chuť na cestovanie do exotickej zeme XY kde potrebujete uvariť víza. Sám ich mám v pase už zopár a väčšinou to nebolo zložité – jedna frontička stredného vzrastu, pár sekúnd v unoformovanej spoločnosti, alebo webový formulár s happy endingom vo forme úhrady online. Jednoduché ako japonský papierový dom. Za posledné desaťročie som nazbieral stádo tureckých samolepiek, do Thajska a Malajzie boli víza on arrival, Venezuela či Srí Lanka to turistom tiež moc nekomplikuje. Pri ruských vízach to začalo hustnúť a nakoľko som nebol v Sudáne tak Incredible India♥ tomu zatiaľ nasadila suverénne korunu. Našťastie, dobrá vec sa podarila a tak teraz môžem robiť pár pikosekúnd chytrého a písať toto aktuálne how-to.

incredible_India

Takže ako na to? Ako vybaviť 6-mesačne víza do Indie?

Každý, kto si žiada o takéto víza by mal určite začať na tejto stránke Indickej ambasády. Je síce trochu zmätočná, no aktuálnejšie to nikde nenájdete. Oni sú hlava a budú rozhodovať. Na to treba pamätať ! Preto treba sledovať aktuálne dianie, byť v strehu a obraze. India má totiž živú zahraničnú politiku, sú hraví a často veci pre nás nepochopiteľne menia, … takže odporúčam stránku načítať od A-Z v dostatočnom predstihu.

Príklad. Teraz celkom čerstvo – kto ide do krajiny len na mesiac tak si vie vybaviť online 30 dňové vízum z pohodlia domova. Krásna možnosť, elegantná, mám však info od spriatelených cestovateľov, že im stále nefunguje úplne dobre platobná brána. Teda vôbec, nakoľko sa to chalanom zaplatiť nepodarilo a to skúsili všetky platobné karty aj karty všetkých rodinných príslušníkov. Zadáte kompletné údaje a pri verifikácii to nakoniec celé spadne a vyhlási chybu. Možno je to iba nový trik indického ministerstva turizmu ako oholiť o bakšiš ľudí takto na diaľku. Humor. Či by to e-vízum fungovalo alebo nie, nám to rany nezahojí nakoľko my to máme aj tak napočítané na pol roka.

Poďme na to

Podľa pokynov čo sme si načítali bolo treba na začiatok vybaviť :

• Cestovné poistenie
V našom prípade to vyhral Allianz. Ponúkli možnosť s dobou vycestovania na rok bez obmedzenia doby pobytu v zahraničí, majú férovú výšku krytia poistných udalostí, boli flexibilní a komunikovali na úrovni. Niečo o tom, ako sme vyberali a prečo sme zvolili práve túto poisťovňu sa dá prečítať tu – výber poisťovne.

• Výpis z osobného účtu
Screenshot z internet bankingu im stačí. Účet musí byť vedený na vaše meno a nemusí byť nutne v eurách (vlastná skúsenosť). Technicky je potrebné dokladovať, že máte na Indiu dostatok financií, že tam nejdete žobrať a ste dostatočne bonitný cestovateľ. Vtipné na tom celom je, že ambasáda požaduje 50 EUR na deň, čo pri našom polročnom pobyte znamenalo celkom raketu. Asi tam chcú len turistov z vyššej kasty.

• Fotografiu (vlastnú)
Pasový formát 3.5 x 4.5cm. Aj keď je na online formulári je veľkým požadovaná fotka 5×5, naša štandardná pasovka im bola nakoniec dobrá.

• Administratívny poplatok
v hodnote 53€. Keď mi bude končiť pas tak si stránku s indickým vízom vytrhnem do pamätníku.

• Vyplnený formulár
Nájdete ho tu – online formulár. Riaďte sa heslom “prázdna kolónka = chybná kolónka”. Vypisovanie nieje dobré odfláknuť a treba byť opatrný.

Na čo si treba dať pozor ?

Ak sa vám nepodarí nahrať v poslednom kroku fotku (nám to cvične v štvrtom kroku spadlo 5x), treba si dať pozor a skontrolovať všetky kolonky opäť odznova. Checkboxy sa totiž v takom prípade nastavia do default hodnoty tak nech vám tam nezostane, že máte predkov z Pakistanu, alebo vám už raz boli víza do Indie zamietnuté.. True story, takéto chytáky tam naozaj majú.

Taktiež nieje jedno, odkiaľ sa na indickú stránku prekliknete. Treba ísť určite z oficiálneho slovenského webu. Ak sa tam totiž dostanete napríklad z toho českého a následne podáte žiadosť o víza na Slovensku, môžete dopadnúť ako naša nešťastná trojica ktorú sme tam stretli: zle-nedobre. Vyplnili formulár, všetko mali na parádu, ale tým, že sa na stránku preklikli cez českú doménu im systém vygeneroval do hlavičky identifikátor CZxx miesto slovenského SVKxx. Faul, červená karta, diskvalifikácia, o troch smutných ľudí v Bratislave viac a koniec v prvom kole. A to nemali ani babku z Pakistanu…

Spoveď

Formulár je celkom spoveď až na kostnú dreň. Okrajom spomeniem – pýtajú sa na precestované krajiny za posledných desať rokov, na vierovyznanie, piercingy a tetovania, alebo či máte predkov v Pakistane. Taktiež chcú kontaktnú osobu žijúcu v Indii. Stačí však uviesť nejaký pekný hotel z tripadvisor.com

Na skutočnosť, že počas 6-tich mesiacov chceme byť pár týždňov ako dobrovoľníci v Ladakhu sa nikto nepýtal, tak sme to radšej nespomínali. To je moja ďaľšia rada: pokiaľ je možné niečo spraviť jednoducho, tak to tak treba spraviť. Pre dobrovoľnícku činnosť totiž vraj občas vyžadujú business víza …

Formulár je dobré vyplniť minimálne 24 hodín pred fyzickou návštevou ambasády – toľko totiž trvá aktualizácia databázy, tak aby vás tam videli. Taktiež treba vypnúť AdBlock a zvoliť vhodný browser, inak sa to trochu hryzie. Po vyplnení by mala stránka vrátiť dokument vo formáte pdf. Ak sa tak nestane tak ste spravili niečo zle.

Ešte dodám, že ak si v niektorom kroku nebudete vedieť rady tak je možné uložiť si kód žiadosti uvedený na začiatku, na základe ktorého sa viete jednoducho neskôr nachytrený vrátiť a pokračovať vo vyplňovaní – overené, pár krát sme sa vracali.

• Cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate z Indie.

Ďalšie veci sú voliteľné (my sme mali):

• Itinerár a kópia prednej strany pasu
Program vo forme jednej A4 na celú dobu cesty, rozplánovaný na dni. Neviem úplne zaručiť, že sa nám to podarí dodržať, ale na papieri to vyzeralo fakt moc pekne. Dúfam, že nás tam nebude pán konzul niekde za rohom po trase čakať. Humor.

Hotovo, ideme do finále !

Všetko toto je potrebné zaniesť v nejaký slnečný pracovný deň medzi 9-11 ráno na Dunajskú 4, siedme poschodie. Odporúčam tam byť už o 9:00. V rámci karma_bonusu treba určite prehodiť pár milých slov s pani vrátničkou v lobby a odložiť si arafatku. Tá si vás za odmenu zapíše do knihy návštev. Potom idete na siedme, kde už čaká ďalšia (stále) milá osoba. Táto slečna Vás zbaví všetkého horeuvedeného a vy si idete sadnúť do vedľajšej knižnice.

Týmto sa milý personál ambasády minul a ak je to všetko v poriadku tak (po hodinke) idete do druhého kola.

Tento level sa volá…
viza_india_odtlacky

Odtlačky

Na zavolanie vstúpite s “Good morning, Sir” do dverí, kde sedí pán Ind vážnejší ako vrece cementu a mlčky rovná papiere. Po piatich minútach, keď už to má fakt urovnané, zdvihne zrak od stola a vy sa nachvíľu cítite ako pri ústnej maturite. Rozvážne,  pomaly, ako gekón odoberie odtlačky všetkých desiatich prstov. Počas celého aktu vás sníma kamera. Ak raz po tomto spácham zločin a jediný usvedčujúci dôkaz proti mne budú odtlačky prstov na zbrani tak rozprášim porotu tým, že to na mňa hodila indická ambasáda. Plus ako identifikačný daktyloskopicky znak odteraz používam výlučne len chodidlá.

Koniec, zvoniec a jedna krásna životná epizóda je za nami. Ak všetko dobre dopadlo a vy ste dostatočne nakŕmili ambasádu papiermi tak si na tretí deň od 15:30 do 16:30 môžete zbehnúť naspäť na Dunajskú pre pas s takouto feši nálepkou.

India víza, model mr. bean

Vyzerá to prudko atraktívne, čo myslíte?

Dodatok

Spiatočná letenka, výpis z účtu, poistenie  a rezervácie sa pri vydávaní víza ambasádou neoverujú. Na letisku v Paríži pred preletom do Bombaja nám však kontrolovali spiatočnú letenku, takže sa podľa toho treba zariadiť .. netreba ju nutne kupovať… Ide to riešiť rôzne, ak chceš vedieť ako sme to spravili my tak nás kontaktuj.

Diskusia:

Tags: