celorocne zdravotne poistenie

Tags:

Poistný “VZŤAH”- ako si vybrať partnera na cesty?

Prípravy vrcholia a my sa nevyhneme nutným jazdám po úradoch. Ako je to s povinným zdravotným poistením a aké sú súčasné možnosti celoročného cestovného zdravotného poistenia ?

Ako sa rozísť s VZP ?

Pamätám si ako som túto otázku riešila pred prvou cestou do Ázie, 3 roky dozadu. Nájsť vtedy aktuálne informácie bola “zábava” na niekoľko dní. Ako to na úradoch býva – koľkokrát som sa opýtala, toľko rôznych odpovedí som dostala. Začal sa teda maratón telefonátov na centrálu VZP a osobné návštevy som po tej tretej už prestala rátať. Bolo to ako s adventným kalendárom – každý deň som za oknom našla úplne inú, originálnu odpoveď. Neviem, či práve tento druh prekvapení dokáže normálny poistenec oceniť.

Vyskočiť zo systému nie je najľahšie!

Ak sa chystáte vycestovať na viac ako 6 mesiacov mimo EÚ (všetky mnou dotazované informácie sa týkali Ázie) je možné sa na Slovensku dobrovoľne odhlásiť z verejného zdravotného poistenia podaním tlačiva “odhláška poistenca“. Na stránke VZP nájdete bližšie informácie ako formulár vyplniť, ako ho podať a v akom prípade Váš “vzťah” s poisťovňou zaniká. Ako však postupovať ak do zahraničia necestujete za prácou a s poisťovňou sa chcete rozísť dobrovoľne? Túto informáciu tam už nenájdete.

Uznávam, je to trochu neobvyklá situácia, no nakoniec som sa dopátrala aj k týmto podmienkam. Odhlášku si je možné podať aj v tomto prípade. Musíte byť mimo EÚ minimálne pol roka. Ak sa vám to po čase v hlave rozleží a vy sa vrátite domov skôr, vzťah s VZP je nutné vyžehliť. V tomto prípade to bude jednoduché, no nie lacné. Musíte doplatiť poistenie za celé obdobie nevery a flákania sa kade tade po svete.

Pri podávaní odhlášky je nutné byť taktiež celoročne cestovne poistení u inej inštitúcie a toto poistenie nesmie byť obmedzené na počet dní pobytu v zahraničí. Uhm.. Tu sa objavil ďalší problém, nakoľko vtedy takýto produkt neponúkala žiadna poisťovňa. Vycestovanie bolo obmedzené na 45 – 60 dní a zbytok bolo nutné vyskladať a doplatiť deň po dni.

Rozchod z VZP. Poistenie.

Tož, rozchody nebývajú nikdy prechádzka ružovou záhradou.

 Celoročné cestovné poistenie

V rámci prípravy na Indiu sa mi už 3 mesiace pri slove poistenie zviera žalúdok. Pri predstave, že bude nutné opäť reprízovať tento sado-masochystický zážitok by som radšej kývla na 3 kompletné celotelové depilácie po sebe. Alebo by som radšej zjedla žabu.

S odhlásením sa s VZP podľa web stránky nenastali žiadne zmeny. Aktuálna ponuka celoročného ZP však určité zmeny priniesla. Keďže sme stále mimo Slovenska, oslovila som mailom všetky poisťovne ponúkajúce tento typ poistenia, ktoré som našla. Áno, uznávam – nie všetky sú naklonené tejto pokrokovej forme komunikácie a osobne by to snáď dopadlo inak. Toto je však pre mňa tiež určitým spôsobom forma výberu tej správnej poisťovne – ak budeme nútení riešiť poistnú udalosť niekde z konca sveta tak fakt netúžim hodiny žhaviť drát a čakať na upokojujúci hlas pani pracovníčky. Každý komunikačný kanál naviac sa hodí.

Toto je môj sumár s aktuálnou ponukou celoročného cestovného poistenia. Zamerala som sa na dlhodobé cestovné poistenie bez obmedzenia doby pobytu v zahraničí. Informácie boli zozbierané v období od 15.2.2016-21.02.2016.

Všetky poisťovne boli oslovené rovnakým e-mailovým dopytom (ročný pobyt v Ázií, žiadne rizikové športy).

cestovatelia prehlad celorocne poistenie

Tak, u nás to nakoniec vyhrala poisťovňa Allianz – na ročné cestovanie sme sa poistili práve tam. Komunikácia bola rýchla, vecná, podmienky dobré, krytie postačujúce a cena férová. Ak sa niečo zmení tak dáme vedieť. Pevne veríme, že to poistenie nebudeme nútený počas cesty nikdy využiť. Ono, riešiť takéto veci niekde v Indii či Nepále nie je sranda. Už len vybaviť víza do Indie a môžme vyraziť.

*Kruh sa samozrejme uzavrie až po našom návrate, keď od nás nebude chcieť nikto nič doplatiť. Či sa nám podarilo úspešne vyskočiť zo systému potom určite doplníme. Ak máš otázku tak sem s ňou – kontakt.

Máš iné informácie? Daj nám vedieť ! Pomohlo Ti to? Daj vedieť tiež, zíde sa !

UPDATE: Namasté! Už sme nejaký ten piatok doma, úspešne opäť prihlásení a všetko klaplo na výbornú . Po obehaní všetkých úradov sa zdá všetko okey, ízi pízi!

Diskusia:

Tags: