Magicky strom Marushka Suan Mokkh - Thajsko

Tags:

Thajsko – mentálne fitness v Suan Mokkh

“Bol to veľmi zvláštny pocit. Kombinácia toho, že  neviem čo tam robím s tým, že som tu mal byť už dávno. “

Vždy ma ťahalo neznáme. Mimo komfortnej zóny tak nejako viac cítim na koži skutočný život. Diagnóza masochista? Snáď (nie). Toto miesto som programovo nehľadal, našlo si ma samo. Pred prvou ozajstnou cestou do Ázie som sliedil po internete čo sa oplatí zažiť. Keď mi novopečený virtuálny kamarát suverénne vypichol konečne namiesto fullmoon party kláštor Suan Mokkh, spozornel som. Teraz sa po Thajsku flákam tretiu nedeľu a cítim, že čas na pokus o ľahkú mentálnu defragmentáciu práve nastal. Vyskakujem z autobusu v meste Chaiya, k samotnému kláštoru na jeho okraji už stopnem po minúte červený pick-up. Netreba zložité vysvetľovanie,  vodič presne vie kam chce Európan priblížiť. Práve sa totiž končí mesiac, čo je už desaťročia čas kedy sa ku kláštoru zliezajú ľudia zo všetkých smerov.

Vyskakujem, beriem batoh a ďakujem

Keďže som pankáč a chcem to mať so všetkým, začal som iniciatívne a z kraja. Zrkadlo nemám, hlavu si teda holím naslepo. Jedinú zástrčku na strojček nachádzam pri registračnom stolíku. Nábor je v plnom prúde a tak mi okrem ďalších adeptov asistujú traja vysmiati budhisti v okrových šatách. Dielo kontrolujem v odraze vyleštenej plechovej misy. Po zistení, že vypadám ako debil už viac v okolí lesklé predmety radšej nevyhľadávam.

Deň konči, svetla rýchlo ubúda a muži sa mlčky striedajú pri studni s vodou. Tmu iba občas nesmelo pretne kužeľ svetla. Líham si na bambusovú rohož, prikrývam sa iba neurčitým pocitom. Okolo mňa sa šedivie rad moskytiér, ticho iba občas preruší tlmené kašľanie. Bez kontaktu so svetom sa chystám stráviť nadchádzajúcich desať dní unplugged a v takom tichu, že sa toho trochu desím. Chystám sa po tridsiatich rokoch na chvíľu zastaviť. Vankúš nemám, pod hlavu si skladám dve tričká a pokúšam sa spať.

Toľko ľudí a zároveň toľko ticha. Toľko času na rumináciu myšlienok. Na svete je toľko svetov..
suan-mokh kláštor, Thajsko

Magický strom pri meditačnej miestnosti “chanting hall”.  Ako z Avatara.

O tom, ako som sa na meditácií v kláštore Suan Mokkh nakoniec mal a čo mi tento pobyt priniesol a čo odniesol si môžete prečítať v ďalšom príspevku TU.

Diskusia:

Tags:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *