Jazero Tso Moriri, Ladakh - India, World

Tags: , 

Expedícia Tso Moriri 4 522 m.n.m. – cesta je cieľ

Náš týždňový permit platí na celú širšiu oblasť okolo Lehu a vypozorovali sme, že ho kontrolujú iba cestou tam – naspäť nikoho na kontrolách nezaujímal. Zostáva nám stále pár dní a tak tomuto kráľovskému mestu zamávame a hybaj na jazero Tso Moriri. Prvých 50 kilometrov je spoločných s cestou na jazero Pangong Tso, ktoré sme zavrhli ako príliš turistické. Nedávno sa totiž práve tam točil bollyoodsky trhák “Traja idioti” a tak tam teraz chvíľu smerujú úplne všetci.

Jazero Tso Moriri, Ladakh, India

Expedičný junk food. V tejto nadmorskej výške boli tie chipsy nafúknuté ako v lietadle.

Okrem nás. My sme sa v Upshi odpojili a sprevádzaní majestátnou riekou Hindus pokračujeme symbolicky proti prúdu dolinou ďalej. Štandardne nás však v týchto miestach opustila aj cesta. Prach, kamene a priemerná rýchlosť klesla opäť na jednociferné číslo. Večer unavení kývneme na svojský homestay v dedine Kesar.

Kesar, jazero Tso Moriri, Ladakh, India

Kuchyňa v Ladakhu a náš homestay cestou na Tso Moriri. Všimnite si, ako sa viem oduševnene tváriť. Ruka na prsiach, výraz mladého Kafku, všetko.

Homestay Kesar, jazero Tso Moriri, Ladakh, India

Kesar homestay a skromné raňajky. Chutilo to ale výborne!

Kesar homestay. Jazero Tso Moriri, Ladakh, India

Plná poľná, pripravený na štart. Šesť mesiacov sme niesli na motorkách všetko, čo nám bolo treba. Nie je teda náhoda, že máme na sebe stále to isté.

V Indií často nechápete súvislosti. Dve hodiny idete tankodromom v podobe koryta rieky, aby vás za zákrutou na desať kilometrov privítal stále schnúci pruh čerstvého asfaltu. A potom znova nič. Takto nejak sa to striedalo až k Tso Moriri, pričom sa posledný úsek tesne okolo jazera už ani nesnažil maskovať za cestu. Čo sme nevyklepali z motoriek vtedy snáď pôjde oddeliť už iba flexou.

Jazero Tso Kar, Ladakh, India - Koniec sveta.

Idete si takto po piesku od nikiaľ nikam, zrazu duna, zaborené predné koleso a držka na zem. Na takomto mieste to nejde dať pohodlne ani na stojan ! (+nasledoval samozrejme rituál čistenia sviečky..)

Jazero Tso Moriri, Ladakh, India

Jedno z jazier pred samotným cieľom – dokonalo neriedené nič. Ani živá duša, signál na mobil či elektrické drôty.     N – I – Č.

Jazero Tso Moriri, Ladakh, India

Dzo, yak, dzo dzo yak. Morzeovka písaná na svahy Malého Tibetu.

Jazero Tso Moriri, Ladakh, India

Na konci sveta sú hranice s Čínou

V Karzoku majú svojský zmysel pre humor – ponúkajú stany v cene hotela v Nemecku. Bolo by to vtipné, keby tam bola iná možnosť, čo oni samozrejme vedia. Najbližšia dedina niekoľko hodín cesty a jazero sa pomaly zahaľuje do tmy. Po zistení, že si naviac na akýkoľvek tovar prihadzujú paušálne nad vládou stanovené M.R.P. sa vzdávame. Krčíme plecia a unavení odchádzame niekde za kopec hľadať bivak.

Kus za dedinou sa vylúpne prístrešok na kempovanie a je rozhodnuté – betónová dlážka však už čo to prezrádza o najbližšej noci. Esteticky  rozmiestnime sviečky a vonné tyčinky, aby sme si aspoň trochu otupili inak nevhodne triezvi pohľad. Na zem rozprestierame našu piknikovú plachtu a púšťame sa do hľadania podstieľky. V 4 522 m.n.m. vás nezachránia čečinové stromy. Ani plastové vrecká čo sme doteraz používali ako “waterproof” ochranu na všetko, od rúk až po nohy. A dokonca ani oblečenie z batoha situáciu nezjemní..

Celé zle

Na seba si teda navliekame všetko čo máme a klepúc kosu pozorujeme nočné divadlo na oblohe. Dávame dobrú noc ľadovcu čo nám trčí nad strechou, k tomu dva poctivé logy slivovice od chalanov z Lehu a zošuchneme sa do spacákov “Comfort +5°C”. Čakala nás  dlhá, predlhá a chladná noc.

Pozn.: Keď vás niekedy napadne spať v 4 522 metroch bez riadnej výbavy tak áno – je to blbosť. Pokiaľ nie ste člen Babjakovej skupiny “Ľadové medvede”, alebo budhistický mních s čiernym pásom v meditácií tak ráno s úsmevom určite neprivítate.

Noclaharen pri jazere Tso Moriri, Ladakh, India

Tu sme spali. Nezabudnuteľná noc bez výbavy v 4500mnm. Luxusné nespanie. Nespalo sa tam skutočne krásne !

Vecer pred burkou na jazere Tso Moriri, Ladakh, India

Výhliadka na Tso Moriri tesne pred západom Slnka. V Číne evidentne prší.

Prašná necesta pred jazerom Tso Moriri, Ladakh, India

Bolo to nedávno, v podstate včera, no nám sa už teraz nechce veriť, že sme to všetko prežili …

A druhý deň viažeme všetko ešte pred svitaním a odchádzame za lepším – necestou do Manali. Naše dve Hondy majú už teraz dosť a nás čaká ešte niekoľko tisíc kilometrov dlhá cesta cez pol Indie naspäť do Bombaja.

Diskusia:

Tags: ,