Tags:

Goa – ty kokóós, alebo pravda o troch dierkach

Polovica apríla je už tradične čas kokosovej brigády. Štandardka, poznáte to. Vonku už parkuje Rádž s dodávkou a mohutné kmene paliem sa nedočkavo nakláňajú pod ťarchou dozretého ovocia. Stefany v krásnom oranžovo-žltom sárí, Kumar s nošou, Andrej a Mária iba v tom v čom práve narýchlo v panike vybehli z domu.

Do zemiakov by sme sa tak nehnali, no plnokrvnú kokosovú brigádu si predsa nemôžeme nechať ujsť! Veď kedy ste naposledy zberali kokos inak ako z regálu v Kauflande?

India - Goa / brigada

Medzi palmami

Už týždeň žijeme v indickom Goa, v kokosovom lese. Drahšie domčeky v okolí majú naťahané pod palmami ochranné siete. My bývame v búde z preglejky za 4 eurá a tak na siete nevyšiel budget. Každý deň počúvame ako niekde blízko zahučal z dvadsať metrovej palmy troj kilový kokos a vyryl kráter do piesku. Už sme si to gúglili – podľa štatistiky poisťovní zabijú ročne kokosy desaťnásobne viac ľudí ako žralok. Sranda. A to nám ešte raz za čas padne na priedomie zhora obrovská hnedá palmová vetva.

Vedeli ste, že kokosový orech je jedno z najväčších semien na svete? S obalom máva cez štyri kilá! Takto dokonale zabalený ho môžu morské prúdy unášať mesiace a kokos pritom nestratí klíčiacu schopnosť. Orechy sa našli dokonca v Nórsku! Veľa ľudí si myslí, že vnútri kokosov je mlieko. Alebo Malibu či tyčinka Baunty. Aj ja som si to myslel, no nieje to tak. Vnútri je  vždy sterilná, sladká kokosová voda plná elektrolitov, dokonale prefiltrovaná a vždy pitná.  Mlieko sa lisuje následne až z kopry – kokosovej dužiny. Prvá zmienka o kokosákoch stará tritisíc rokov je práve z Indie. Do Európy priplával v 16. storočí na lodi spolu s moreplavcom Vascom de Gamou. Kokosový olej má ochranný faktor štyri a je super nielen na varenie. Toľko vedecké okienko.

Vertikálna turistika

Prišiel tak dvadsať kilový maník. Šľachovitý ako pavúk kosec, v žltom tričku a trenkách. Na nohách žabky, za pásom kukrí nôž. (kukrí nôž – na konci zahnutá mačeta z Nepálu). Prišiel k našej palme, behom chôdze sa vyzul a rovnako rýchlo ako kráčal po zemi začal stúpať do koruny. Fakt, nekecám. Tak plynule, ako teraz čítate tento text. Mám to natočené, môžem vám to ukázať. “Zo začiatku sú na kmeni zárezy, to sa ti ide”, myslím si zdola škodoradostne. Pavúk kosec na poslednom záreze naozaj na pikosekundu zastal. Obkrúžil palmu krátkym konopným špagátom, zaistil si ním nohy a šprintoval ďalej.

India - Goa / brigada / puma

Kobercový nálet

Začali padať kokosy. Desiatky kilogramov. Bombardovanie. Kosec to dokonale očesal. Rád pozorujem ľudí čo vedia robiť svoju prácu. Nech už je to čokoľvek. Ak človek dosiahne nad určitý level zručnosti tak sa práca dá považovať za umenie, nech je to hoci aj prášenie kobercov. Náš vychrtnutý maník nám takto obral za chvíľu všetky stromy v okolí. V Európe by sme na to potrebovali plošinu, dočasný plot, dva pracovné dni a arboristu. Polonahému Indovi na to stačila pol hodina a jedna konopná šnúrka. Bolo to ako z Avatara – vždy na chvíľu zliezol, prekráčal k ďalšej palme aby tam znova zmizol v korunách. Umenie.

Na nás ostatných zostalo zbieranie useknutých suchých vetiev a nosenie zhodených kokosov do vriec. Napohľad prízemná práca, no potom, ako ma už v oceáne dopŕhlila medúza ma to do korún ťahá akosi menej (ak sa vám to stane, dajte si na to ocot. Odskúšaná rada.). Počas práce sme sa osviežovali vodou zo zelených orechov, ktoré nám Kosec vždy skúsene otvoril jedným sekom mačety.

Ako sa správne lezie do kokosového orecha, postup od domorodcov v Slovenskom jazyku.

Ako do kokosu?

1. Nájdete si orech. Ak ste si ho našli v Kauflande tak preskočte na bod č. 3.

India - Goa / brigada - kokos_uvod

2. Osekáte z neho šupu. Je naozaj pevná, nie nadarmo z toho Indovia tkajú nezničiteľné rohožky. Ide to aj vreckovým nožíkom, mačeta však veci vyslovene urýchli. Kto to raz skúsil tak vie, o čom hovorím…

India - Goa / brigada - kokos_maceta

India - Goa / brigada - kokos_supka

3. Dostanete sa k týmto trom dieram. Toto je dôležité, tieto dierky sú čarovné. Dve z nich sú pevné, slúžia na vyživovanie a postupne pri dozrievaní drevnatejú. Poslednou, treťou dierkou kokosák klíči. Táto sa dá ľahko niečim ostrým prepichnúť. Vydlabete dovnútra dieru a vypijete vodu.

India - Goa / brigada - kokos_diera

4. Rozflákate kokos napríklad udieraním o plochý kameň. Udierajte po obvode a postupne. Ak to spravíte správne tak sa rozpadne ako kindervajco.

India - Goa / brigada - kokos_vylsedok2

5. Vyjete biele vnútro, pre nás najlepšiu časť. Hmota obsahuje veľké množstvo kyseliny laurovej podobne ako materské mlieko a je teda určite zdravá!

Toľko nateraz z našich dní. Snáď sa Vám to páčilo čítať aspoň trochu tak, ako sa to nám páči žiť. Dozkokosovenia, priatelia!

Viac z Indie nájdeš tu – články India

Diskusia:

Tags: