Motorkar na ceste vo Vietname.

Tags:

12 vecí, čo nás naučil Vietnam

Pamätajte na to, keď pôjdete najbližšie cez Vietnamskú tržnicu…

1. Pes je priateľ človeka ! V dobrom aj v zlom, dusený aj pražený! Slovné spojenie “chutný domáci miláčik” tu naberá úplne iné konotácie.

2. Históriu píšu víťazi! Nie iba vo Vietname, deje sa tak na celom svete, no v Cu Tchi tuneloch či múzeu Vietnamskej vojny sme si to uvedomovali akosi viac. Ozaj, vojne vo Vietname tu nikto nepovie inak ako “Americká vojna“.

3. Deň vychvaľuj až k večeru, most až keď po ňom prejdeš rieku a oblečenie do zimy nikdy nezahadzuj už v Indonézií! Na severe Vietnamu vie byť celkom zima. Aj pri rovníku totiž platí, že o sto výškových metrov je priemerne o stupeň chladnejšie.

4. Karaoke je zábava ktorú sa nesnaž pochopiť! Inak si zlomíš mozog a už sa ti nikdy kompletne nezrastie.

Tak ako, nestačí? Tak čítaj ďalej…

5. Dedkov pohreb nemusí byť nutne smutná udalosť! Vietnamci to vedia na funuse poriadne roztočiť – dokonca je v novinách odporúčané neobjednávať na túto príležitosť striptérku. 

6. Vietnamština je jazykové kun-fu! Je to vlastne s použitím šiestich tónov do latinky prepísaná čínština. Predstavujem si, že takto budú rozprávať ľudia z Pluta.

7. Nikdy by ma nenapadlo, že najlepšie bagety nebudem jesť vo Francúzsku, ale tu. “Bahn mi” – chrumkavý, čerstvo dopečený kus pečiva plnený čímkoľvek so sójovkou je chutný pozostatok francúzskej nadvlády.

8. Takmer všetci sú tu víťazi! Nie, že by niečo vyhrávali, Vietnam nemá ani jednu zlatú medailu z olympiády, myslím to inak. Totiž, 40% Vietnamcov má priezvisko Nguyen, čo v preklade znamená jednoducho “Víťaz”.

9. Jesť sa dá skoro všetko! Červík, bambusová krysa, pes aj had. Majú to snáď ešte z vojny, keď nebolo čo do úst.

10. Vietnamci nenosia prilbu aby si chránili pri nehode hlavu ale preto, aby nedostali pokutu. Úplne oficiálne a bezostišne. Občas poslúži aj ryžový klobúk.

11. Keď sme pri tom, Vietnam je po Thajsku druhý najväčší producent ryže. Táto plodina má v krajine dominantnú pozíciu. Bežný pozdrav dvoch Vietnamcov “An com chua?” – “Ako sa máš?” doslova v preklade znamená “Už si mal ryžu?”.

12. Bývať sa dá kdekoľvek! Vietnamský minimalizmus nepozná hranice a naša suseda zo Saigonu bývala v takom väčšom “botníku”.

Nástenka s fotografiami z Vietnamu. Jedlo, psi, tunely

Baví vás takto s nami cestovať? Prečítajte si aj ďalšie články – Dvanásť vecí, ktoré nás naučila India a 12 vecí o Kambodži ktoré ste nevedeli.

Diskusia:

Tags: