me & YOU - mesto Bundi, Rajastan, India, World

Tags:

Bundi – “naše” modré mesto

V nadpise je síce spomenuté modré mesto no nie – tentokrát nebude reč o prefláknutom miliónovom Jodhpure. Ten nás svojou veľkosťou a obrovskou koncentráciou bakšišu-chtivých ľudí po troch dňoch úspešne vypudil. Nepáčilo sa nám tam a tak sme sa presunuli o pár sto kilometrov východne, do mestečka Bundi.

V Rajastane našťastie nieje modrý iba Jodhpur !

Všetkých asi ako úplne prvé zaujíma prečo – prečo si to tí Indovia natierajú domy kompletne na modro? Z vnútra, z vonku, celé ulice? Či chcú podnikaví Indovia nalákať cudzincov na fotogenickejšie miesta, alebo je to na podporu sociálnej siete Facebook, či sa im stíska po Dzurindovi a tiež myslia, že modrá je dobrá.. Takže načo?

zena_bundi

Bundi, stará časť. Ideálne miesto, kde sa dá poobede tak trochu stratiť.

Bundi – záhada modrých domov !

Dám vám jednoznačnú odpoveď, lebo vy si takú zaslúžite – jednoznačná odpoveď neexistuje! Je však viacero verzií a aj samotní sprievodcovia mestom sa na tom už pri treťom pohári čaju hádajú.

Veľká skupina vám bude tvrdiť, že sa tak označovali domy Brahmanov – miestnej nóbl kasty. Modrá je totiž farba hinduistického boha Šivy a jeho nasledovníci mu aj takto chcú byť bližšie. Bolo by to super, keby mali modré domy iba príslušníci tejto kasty. No nieje tomu tak, čo dáva minimálne nekonečný priestor na dohady. Tak poďme ďalej…

Záhada pokračuje !

Väčšina sa zhodne na dôvode, že modrá najviac odráža slnečné žiarenie a ochladzuje interiéry. To ocení každý kto bol v rozpálenom Rajastane dlhšie ako tri minúty. Naviac, síran meďnatý  – látka používaná na “modrenie” domov spolu s vápnom – je v tejto oblasti ľahko dostupný a teda lacný. Tomu by sa už dalo uveriť, čo poviete?

Ďalší nám modrú odôvodnil tak, že meď obsiahnutá v tom sírane nechutí termitom – tu veľkému problému – a tie sa potom za potravou sťahujú radšej k susedom do nemodrých domov. Tento pracovitý hmyz totiž s obľubou žerie drevné časti budov a tie im potom rýchlejšie padajú na hlavu. Ďalší tvrdí, že je dôvod čisto psychologický – modrá upokuje. A tak ďalej, a tak ďalej – dohád je veľa, no jednoznačne to nevie nikto.

stary_otec

Mesto Bundi. India je často ako veľké filmové štúdio počas krátkej obednej prestávky.

ulice_bundi

Na takýchto miestach nikdy neviete čo bude za najbližším rohom. Môže tam na vás čakať všetko od vesmírnej rakety po stredne veľkú kopu hliny. A to je na tom to čarovné…

predavac_travy

Vedľa luxusných reštaurácií sa pasú kravy a cez stredovekú ulicu ide ticho hybridná Toyota.

morusa_modrá

Šťastná Muška v Bundi. Práve sa rozpráva so zvedavou susedou z domu oproti.

bazen

Toto bola veľká sranda. Chalani nečakali, že do toho Oťa vlezie a on sa samozrejme nenechal dvakrát ponúkať.

motorka_chalani

Honda Hero je tu najčastejšie rodinné približovadlo. Zmestia sa na ňu dve až tri početné indické rodiny, ide na tom kojiť, alebo previezť cez mesto 2×3 metre veľkú sklenenú tabuľu.

Ako vidieť mesto inak ?

V Bundi je toho k videniu ešte o veľa viac. Vybehli sme samozrejme napríklad na Taragarh – pevnosť zo 14-teho storočia, ktorá sa nad mestom týči majestátne ako obrovské orlie hniezdo. Chceli sme ísť najprv ako ľudia – cez hlavný vchod – no strážnik usúdil, že hodinu pred záverečnou a dve pred západom slnka nás tam už nepustí. Že nás tam doštípu hady, dohryzú kuny, a že máme prísť na druhý deň ráno. Nepodarilo sa nám vysvetliť, že druhý deň ráno sa bude dnešný západ slnka fotiť celkom ťažko…

Finta fŇ

Iný domáci nám však poradil, že zozadu vedie stará štrková cesta cez džungľu úplne hore až na vysielač, skadiaľ je to na Taragarh už len pár metrov. Fungovalo to naparádu, odporúčame! Opice, ticho, západ slnka a výhľad na mesto ako s rozprávky.

Taktiež je mesto známe svojimi obrovskými schodovými studňami, tzv. baori. Je ich tu  cez päťdesiat a tie najväčšie majú hĺbku aj 40 metrov. Kedysi to boli zásobárne vody počas dlhého púštneho leta. Po potiahnutí obecného vodovodu sa však ich “zlaté mokré” časy  skončili a tak až na pár výnimiek slúžia nateraz domácim ako skládky odpadu. Škoda.

rickshaw_ota

Hééj, tak čo bude. Ideš, či ako?

Kto chce trochu uniknúť z ruchu, načerpať sily mimo stále silnejúceho turistického mainstreamu a vidieť kus pravej Indie tak Bundi ako alternatívu určite odporúčame ! Virtuálnych cestovateľov chcem zasa nasmerovať sem – 12 vecí o Indií. Bavte sa!

Diskusia:

Tags: